Opodatkowanie dochodów z nieruchomości – na co warto zwrócić uwagę
O tym, jaki podatek zapłacimy w przypadku wynajmu czy sprzedaży budynku czy lokalu, decyduje wiele czynników, m.in. wybrana forma opodatkowania i decyzja odnośnie do zakwalifikowania nieruchomości do majątku prywatnego albo firmowego.
Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób poszukujących stabilnych i dochodowych form lokowania kapitału. Nieruchomości przyciągają wzrostem wartości oraz perspektywą generowania regularnych dochodów pasywnych, zwłaszcza w porównaniu z innymi formami inwestycji, takimi jak akcje czy kryptowaluty. Dodatkowo wynajem nieruchomości może być korzystnym źródłem dochodów, szczególnie w kontekście stosunkowo niskiego opodatkowania, które sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. O ile odpowiednie podejście do kwestii podatkowych może zwiększyć rentowność inwestycji, o tyle brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zaległości podatkowych i związanych z tym sankcji.
PIT – czy trzeba założyć firmę
Od 1 stycznia 2023 r. inwestorzy wynajmujący nieruchomości prywatne mają do dyspozycji tylko jedną formę opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ramach tego rozwiązania przychody z wynajmu są obciążone stawką 8,5 proc. do kwoty 100 000 zł, a po przekroczeniu tego progu — stawką 12,5 proc. Co istotne, ten model opodatkowania, zwany potocznie „ryczałtem prywatnym”, nie pozwala na pomniejszenie przychodów z najmu o koszty uzyskania przychodu.
Co jednak może zaskakiwać, decyzja o tym czy nieruchomości są częścią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta